Lobby Design – din varumärkesbyrå

Lobby Design grundades 2008 i Stockholm och erbjuder i dag design-relaterade tjänster till företag i hela landet. Vi skapar kommunikationsplaner, grafiska koncept och varumärken till företag i hela Sverige och arbetar både väldigt brett och mångsidigt. Eftersom vi bl.a. ses som en varumärkesbyrå ser vi till att arbeta hårt för att ditt företag ska skapa försäljning och driva omsättning genom att finna en personlighet och känsla kring varumärket.

Vad Lobby Design erbjuder

Som varumärkesbyrå och fullservicebyrå erbjuder vi många tjänster för att få fram det bästa i ditt varumärke, samt skapa en personlighet, en förståelse och ett djup i det. Då är det viktigt att vi är med hela vägen och därför erbjuder vi många olika tjänster:

  • Research och insight
  • Varumärkesstrategi
  • Varumärkesidentitet
  • Produkt- och servicedesign
  • Innehållsstrategi och -skapande
  • Varumärkes- och designutförande
  • Varumärkesuppföljning och -utveckling.

Hur vi jobbar som varumärkesbyrå

Vi är en prisbelönt varumärkesbyrå som jobbar väldigt personligt med många olika referenser och kan stoltsera med att vi arbetar med välkända företag som Spotify, Coop, Fazer och Clarion Hotel. Vi har dessutom varit “hovleverantör” till F12-gruppen och Melker Anderssons många restauranger. Vi arbetar med andra ord med många olika typer av företag och hjälper i dag allt från spritmärken till välgörenhetsorganisationer till tech start-ups. Detta gör oss väldigt breda och varierade som varumärkesbyrå.

Med denna saliga blandning är det viktigt att vi följer vårt motto som lyder: “Do it with passion or not at all”. Med det menar vi att vi arbetar väldigt emotionellt och vill skapa en personlighet i varumärkena vi utvecklar. Vi förstår dock att det viktigaste i marknadsföring är att skapa försäljning och att driva omsättning åt våra kunder, vilket är något vi alltid har i fokus. Därför arbetar vi som varumärkesbyrå passionerat och strategiskt.

Kontakta oss på Lobby Design när ni letar efter en erfaren varumärkesbyrå som alltid ser till att det blir bättre än vad ni hade tänkt!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Varumärkesbyrå

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Martin Matiesen

Client Director

martin@lobbydesign.se
+46 (0)70-9967024 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Filip Callas

Senior Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415 

Erica Svejderud

Junior Designer

erica@lobbydesign.se
+46 (0)70-7824384