Läser du en högskole- eller KY-utbildning och är på jakt efter en praktikplats på en designbyrå? Då har du kommit rätt! Särskilt om du är talangfull, engagerad och har en passion för design och reklam.

På Lobby Design tar vi emot praktikanter med öppna armar. På så sätt får vi nya influenser och gör att vi hänger med i rådande trender, samtidigt som du får värdefull erfarenhet inom branschen. Vad vi vill ha från dig är inspiration, föryngring, ofärgade ögon och ett stort engagemang.

I gengäld erbjuder vi en inspirerande tid där du får arbeta med skarpa case i en kreativ miljö. Sida vid sida med erfarna personer som handleder och utbildar dig utifrån ett byråtänk.

Helt enkelt ett ömsesidigt givande och tagande som förhoppningsvis kan mynna ut i ett framtida samarbete.

Tjänster vi jobbar med

Som praktikant hos Lobby Design kan du förvänta dig att få jobba med många olika och varierande uppgifter. Några tjänster vi erbjuder företag är:

  • Research och insight
  • Varumärkesstrategi
  • Varumärkesidentitet
  • Förpackningsdesign
  • Produkt- och servicedesign
  • Varumärkes- och designutförande
  • Digital produktion och utförande

Detta är bara några få av de olika tjänster som vi kan erbjuda, vi är säkra på att det finns något som passar både dig och oss.

Praktisera hos en designbyrå – Skicka in din ansökan idag!

Din praktikplats på designbyrå söker du genom att skicka CV och personligt brev till info@lobbydesign.se. Bifoga gärna lite arbetsprover eller relevanta uppgifter som du har gjort under din utbildning så att vi lättare kan få en uppfattning om vem du är och vad du har för egenskaper.

En sista sak. Det är bara att ringa oss om du har några frågor eller funderingar innan du skickar din ansökan.

Tack för ditt intresse och på återhörande!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Praktikplats Designbyrå

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Martin Matiesen

Client Director

martin@lobbydesign.se
+46 (0)70-9967024 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Filip Callas

Senior Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415 

Erica Svejderud

Junior Designer

erica@lobbydesign.se
+46 (0)70-7824384