Läser du en högskole- eller KY-utbildning och letar efter en praktikplats på en designbyrå? Då har du kommit rätt! Särskilt om du är talangfull och har en passion för design och reklam.

På Lobby Design tar vi emot praktikanter med öppna armar. Det ger oss nya influenser och gör att vi hänger med i rådande trender.

Vad vi vill ha från dig är inspiration, föryngring, ofärgade ögon och ett stort engagemang.

I gengäld erbjuder vi en inspirerande tid där du får arbeta med skarpa case i en kreativ miljö. Sida vid sida med erfarna personer som handleder och utbildar dig utifrån ett byråtänk.

Helt enkelt ett ömsesidigt givande och tagande som förhoppningsvis kan mynna ut i ett framtida samarbete.
Välkommen att skicka din ansökan!

Praktikplats på designbyrå – Skicka din ansökan idag!

Din praktikplats på designbyrå söker du genom att skicka CV och personligt brev till info@lobbydesign.se. Bifoga gärna lite arbetsprover eller relevanta uppgifter du gjort under din utbildning.

En sista sak. Det är bara att ringa oss om du har några frågor eller funderingar innan du skickar din ansökan.

Tack för ditt intresse och på återhörande!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Praktikplats, Designbyrå - Lobby Design

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Filip Callas

Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415