Konceptdesigner till hela landet

Lobby Design är en prisbelönt designbyrå som grundades 2008 och håller till i Stockholm, men erbjuder alla möjliga typer av designtjänster och designers till företag i hela Sverige. Alla våra åtta medarbetare är designers och kan därför agera mer än bara konceptdesigners, även om det är en stark sida hos oss. Vi följer våra kunders resor från början till slut. Med andra ord kan vi erbjuda er många olika tjänster och hoppas på så sätt göra ett bra helhetsarbete.

I och med att vi har varit “hovleverantör” till F12-gruppen och Melker Anderssons alla restauranger sedan många år tillbaka vill vi tro att vårt arbetssätt fungerar.  Vi har många referenser och, utöver F12-gruppen, många välkända kunder; bland andra Coop, Spotify, Fazer och Clarion Hotel. Vi har väldigt varierande kunder, såsom spritmärken, välgörenhetsorganisationer och tech start-ups. Med detta i åtanke kan vi självsäkert säga att vi är en erfaren konceptdesigner.

Hur arbetar Lobby Design som konceptdesigner?konceptdesigner

Vi utgår från slagorden: “Do it with passion or not at all” och arbetar med hjärnan, men designar med våra hjärtan:

  • Vi förstår vikten i att driva omsättning och att reklam handlar om försäljning
  • Vi vill skapa känsla och djup i varumärkena
  • Vi arbetar personligt
  • Vi vill sticka ut

Med oss som er konceptdesigner kan ni med säkerhet veta att ni arbetet blir gjort på rätt sätt och att resultatet blir precis så bra som ni tänker er och lite bättre.

Fullservicebyrå med designers

Vi kan kalla oss själva för en fullservicebyrå i och med att vi erbjuder så många olika tjänster och därför är det bra att våra designers kan agera olika typer av sådana; allt från produktdesigners till konceptdesigners. Vi är alla strategiska och kreativa och arbetar således i en sådan miljö, där vi dessutom hoppas på att enkelhet, kreativitet samt passion kan ta ett varumärke och ett företag långt – samt att det ska leda till försäljning.

Välkommen till Lobby Design när ni söker efter en konceptdesigner!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Konceptdesigner

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Martin Matiesen

Client Director

martin@lobbydesign.se
+46 (0)70-9967024 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Filip Callas

Senior Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415 

Erica Svejderud

Junior Designer

erica@lobbydesign.se
+46 (0)70-7824384