Konceptdesign i Stockholm

Vi är Lobby Design – den personliga byrån som erbjuder tjänster som research, designstrategi, konceptdesign, varumärkesuppföljning och mycket mer.

Vi grundades 2008 i Stockholm, men erbjuder tjänster till företag i hela landet. Vi finns här med våra åtta medarbetare och tack vare deras designbakgrund kan vi hjälpa dig och ditt företag med design i alla dess former; inte minst konceptet bakom designen. Med vår långa erfarenhet och våra starka referenser är vi säkra på att vi kan skapa ett koncept till er design i Stockholm som blir precis så som ni tänkt er.

Vad gör Lobby Design unika i våra koncepts design?koncept design stockholm

Hos Lobby Design arbetar vi utefter slagorden “Do it with passion or not at all” och försöker att arbeta utefter hjärnan, men designa med våra hjärtan. Mycket passion och omtanke går in i våra arbeten:

  • Vi försöker alltid att skapa känsla i vårt arbete
  • Vi vill skapa en förståelse för produkterna
  • Vi vill skapa en personlighet åt era produkter
  • Vi är en prisbelönt byrå
  • Vi har många välkända och varierade kunder

Hur ser arbetet med koncept ut?

Eftersom vi erbjuder många olika tjänster åt företag kallar vi oss gärna för en fullservicebyrå – med flera olika slags tjänster, däribland design till era koncept.  Vi arbetar med företag som Coop, Spotify, Fazer och Clarion Hotel och massa andra stora företag. Vi har med andra ord hjälpt många varierande företag och märken i Stockholm och övriga landet – däribland allt från spritmärken, välgörenhetsorganisationer och tech start-ups.

Detta har lett till att vi arbetar i en väldigt kreativ och strategisk miljö där vi hoppas kunna driva omsättning åt de företag vi arbetar för. Vi har bland annat varit “hovleverantör” till F12-gruppen och Melker Anderssons alla restauranger i många års tid.

När ni söker någon i Stockholm som kan skapa ett koncept till er design, kontakta då oss på Lobby Design. Välkomna till oss!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Koncept Design Stockholm

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Martin Matiesen

Client Director

martin@lobbydesign.se
+46 (0)70-9967024 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Filip Callas

Senior Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415 

Erica Svejderud

Junior Designer

erica@lobbydesign.se
+46 (0)70-7824384