Förpackningsdesign är en stor del av det som egentligen säljer en produkt. En väldesignad förpackning gör mer än att sälja produkten, det representerar varumärket och differentierar produkten från konkurrerande artiklar. Det är helt enkelt det som gör produkten unik och stimulerar målgruppen till köp.

Det finns naturligtvis ingen guide för att bli en framgångsrik förpackningsdesigner, utan det handlar om att bygga in en känsla som på ett bra sätt representerar produkten och varumärket. Vi gör detta med hjälp av bland annat:

  • Illustrationer
  • Färg
  • Typografi
  • Olika förpackningsmaterial

Den som letar efter en byrå för förpackningsdesign i Stockholm eller resten av landet bör välja med omsorg. Vi är Lobby Design och nedan finns en kort presentation om oss.
Välkommen till Lobby Design och vår värld av förpackningsdesign i Stockholm!

Din prisbelönta förpackningsdesigner i StockholmFörpackningsdesigner

Lobby Design arbetar med förpackningsdesign i Stockholm. Sammantaget har vi drygt ett decenniums erfarenhet av att leverera kreativa, stilrena och målgruppsanpassade förpackningar åt företag i Stockholm och resten av landet.

Bland annat har vi blivit utnämnda till Sveriges Bästa Designbyrå och vunnit lite andra priser. Vilket är roligt i sig och ett kvitto på att vi gör någonting rätt. Men det som verkligen motiverar oss är att bygga varumärken och skapa försäljning och tillväxt åt våra kunder. Där ligger den sanna glädjen som förpackningsdesigner.

Inom vår kundkrets finns en mängd företag med olika inriktningar, så som välgörenhetsorganisationer och tech start-ups. Även kända märken som Spotify, Coop, Fazer samt Clarion Hotel har varit våra kunder. Vi har därmed många referenser och en av våra trogna kunder är F12-gruppen samt Melker Anderssons många restauranger, som vi har agerat “hovleverantör” till i många års tid.

Kontakta oss på Lobby Design för att få en djupare presentation om vilka vi är, vad vi gör och hur vi kan hjälpa till med att paketera Er produkt på allra bästa sätt.

Lobby Design – För kreativ och säljande förpackningsdesign i Stockholm.

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Förpackningsdesign Stockholm

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Martin Matiesen

Client Director

martin@lobbydesign.se
+46 (0)70-9967024 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Filip Callas

Senior Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415 

Erica Svejderud

Junior Designer

erica@lobbydesign.se
+46 (0)70-7824384