Lobby Design – en digital designbyrå

Lobby design är en digital designbyrå som grundades 2008 i Stockholm. Vi skapar bland annat kommunikationsplaner, grafiska koncept och varumärken till företag i hela Sverige och arbetar både väldigt brett och mångsidigt.

Alla våra medarbetare på designbyrån är designers i grunden och förstår hela processen i att bygga upp ditt varumärke – därför genomför vi arbetet från början till slut; från research till varumärkesstrategi till design till innehållsstrategi till varumärkesuppföljning samt -utveckling. Vi är åtta personer på vår digitala designbyrås kontor som alla arbetar utefter vårt motto: “Do it with passion or not at all”.

Vad gör Lobby Design unik?

Vad är det då som gör denna digitala designbyrå, vår emotionella och djupa byrå, så speciell?

  • Vi är en prisbelönt och personlig byrå
  • Många starka referenser
  • Vi arbetar utefter våra huvuden, men designar med våra hjärtan
  • Vi vill ge våra kunders varumärken personligheter
  • Vi vill att folk ska förstå varumärkena – på ett djupare plan
  • “Hovleverantör” till F12-gruppen och Melker Anderssons alla restauranger
  • Många välkända kunder, såsom Spotify, Fazer, Coop och Clarion Hotel
  • Vi är väl medvetna om att reklam i slutändan handlar om att skapa försäljning – just därför är det viktigaste för oss att hjälpa till att driva omsättning

En bred digital designbyrå

Vi är en väldigt bred digital designbyrå med stor förståelse för hela processen och syftet med en bra design och marknadsföring. Därför skulle vi kunna kalla oss för en fullservicebyrå. Vi arbetar med både kreativitet och passion och vill tro att det räcker ganska långt. Vårt arbetssätt som digital designbyrå passar många olika typer av företag och vi har därför i dagsläget en väldigt bred kundkrets; allt från spritmärken till välgörenhetsorganisationer till tech start-ups.

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Digital byrå i Stockholm | Personlig & prisbelönt | Lobby Design

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Filip Callas

Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415