I Stockholm ligger vår digitala byrå Lobby Design, som erbjuder många digitala tjänster över hela Sverige. Vi är en prisbelönt byrå som skapar kommunikationsplaner, grafiska koncept och varumärken till företag landet runt.

Med ett team på åtta personer har vår lilla digitala byrå Stockholm lyckats bli “hovleverantör” till F12-gruppen och Melker Anderssons alla restauranger. Detta har vi varit sedan många år tillbaka och är definitivt något vi kan stoltsera med. Vi har, utöver detta, många referenser som kan lyfta fram vår personliga och digitala byrå; några av våra kunder är Spotify, Coop, Fazer och Clarion Hotel.

Tjänster vi erbjuder

Att vara en digital byrå kan ses som ganska brett och det är just därför vi dessutom erbjuder många tjänster. Vi är med från början till slut – både strategiskt och emotionellt. Våra tjänster involverar:

  • Research och insight
  • Varumärkesstrategi
  • Varumärkesidentitet
  • Förpackningsdesign
  • Design i fysiska miljöer/inredningsdesign
  • Produkt- och servicedesign
  • Innehållsstrategi och -skapande
  • Varumärkes- och designutförande
  • Varumärkesuppföljning och -utveckling.
  • Digital produktion och utförande

Hur vi arbetar

Eftersom vi är ett gäng kreativa och strategiska designers gäller det att sticka ut från marknadens alla digitala byråer – inte minst i Stockholm. Vi tror att folk främst bedömer emotionellt och just därför försöker vi att skapa design som får hjärtan att slå en extra gång. Vi vill skapa design som ger ditt varumärke en personlighet och som skapar en djupare förståelse för ditt märke. Vi jobbar alltså utifrån hjärnan, men ändå med hjärtat och utgår alltid från vårt motto som lyder: “Do it with passion or not at all.”.

Vårt arbetssätt som digital byrå passar många olika typer av företag och vi har i dagsläget en väldigt bred kundkrets; allt från spritmärken till välgörenhetsorganisationer till tech start-ups. Inom denna kundkrets har vi varumärken som Spotify, Fazer, Coop och Clarion Hotel.

Kontakta oss på Lobby Design om ni letar efter en personlig och erfaren digital byrå i Stockholm!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Digital byrå i Stockholm | Personlig & prisbelönt | Lobby Design

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Filip Callas

Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415