Lobby Design heter vår lilla byrå med åtta designers som ligger i stora Stockholm. Vi grundades 2008 och erbjuder i dag våra design-relaterade och designstrategiska tjänster till företag och byråer i hela landet.

Bland våra tiotal tjänster erbjuder vi tjänster som hjälper dig och ditt företag med ert varumärke från början till slut; vi gör research, vi lägger fram en designstrategi, vi gör en produkt- och servicedesign, vi gör en varumärkesuppföljning samt utvecklar. Vi skulle med våra många tjänster kunna kalla oss själva för en fullservicebyrå, vilket är en bra egenskap när man ska lägga fram designstrategier eller bygga varumärken åt olika slags företag.

Varför är Lobby Design ett bra val?

Eftersom vi erbjuder många olika tjänster, såsom designstrategi och servicedesign,  i en rad processer, så kan det även vara bra att veta vad som faktiskt gör oss unika. Utifrån vårt motto “Do it with passion or not at all” arbetar vi med hjärnorna och designar med våra hjärtan:

  • Vi har länge varit “hovleverantör” till F12-gruppen och Melker Anderssons alla restauranger.
  • Vi är en personlig byrå
  • Vi är en prisbelönt byrå
  • Vi vill skapa förståelse samt personlighet hos våra kunders varumärken
  • Vi har många referenser
  • Vi har många etablerade kunder, såsom Spotify, Fazer, Coop och Clarion Hotel
  • Vi är väl medvetna om att reklam i slutändan handlar om att skapa försäljning – just därför är det viktigaste för oss att hjälpa till att driva omsättning

Öppna för alla

Vi har haft en salig blandning av kunder; allt från välgörenhetsorganisationer till spritmärken och tech start-ups. Vi tror helt enkelt på att man kan hämta inspiration från alla håll om man så har ett öppet sinne – vare sig det handlar om produktdesign eller designstrategi. Man tjänar på en bra design, om man bara håller det öppet och enkelt. Kreativitet och passion räcker således väldigt långt.

Kontakta oss via mail eller telefon, så vi kan berätta mer om hur vi kan hjälpa er, välkomna till Lobby Design!

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Designstrategi i hela landet – Prisbelönt byrå – Lobby Design

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Filip Callas

Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415