Lobby Design – vi designar din butik

Lobby Design är en prisbelönt design- och fullservicebyrå som har funnits sedan 2008 och ligger till i Stockholm. Vi erbjuder dock tjänster till företag i hela landet. Av våra många tjänster som vi erbjuder ingår både digitala och fysiska sådana; vi hjälper till med produkt- och servicedesign, men även att designa butiker.

Vad Lobby Design kan erbjuda

Med vår stora och varierande erfarenhet med olika företag och tjänster vet vi att vi kan designa en butik som tilltalar just era kunder. Vi vet vad som krävs för att skapa en attraktiv och stilfull look som med lätthet kan ackompanjera och sälja era produkter och tjänster.

Vi menar att om det ser bra ut, så kommer ni göra bra ifrån er, svårare än så är det inte. Med vår hjälp blir det enkelt för er att åstadkomma detta.

Fullservicebyrån för alla

I och med vårt breda utbud av tjänster, har vi ett brett utbud av kunder. Vi har allt från välgörenhetsorganisationer till spritbolag och bland kunderna finns stora aktörer som Spotify, Coop, Clarion Hotel och Fazer. Vi har även i många års tid varit “hovleverantörer” till F12-gruppen och Melker Anderssons många restauranger.

Vårt koncept bygger på “Do it with passion or not at all.” och vi arbetar mycket emotionellt. Detta gäller vare sig vi arbetar med att designa en butik eller andra designtjänster. Vi vill skapa personlighet och få hjärtan att slå när de ser varumärkena vi har hjälpt till att bygga upp. Vi arbetar med andra ord efter känsla.

Det viktigaste med butikens design och företagets marknadsföring är att skapa försäljning, just därför vet hur vi ska tänka under vårt arbete när vi designar. Vi arbetar mest med hjärnan, men designar däremot med våra hjärtan. Vi vill att det ska vara simpelt och öppet när vi arbetar.

Contact

Get in touch

Grev Turegatan 7
114 46 Stockholm
Sweden

+46 (0)8-121 344 10
info@lobbydesign.se

New business

For new business enquiries please contact CEO Emma Tajiou +46 (0)70-60 28 400 emma@lobbydesign.se

Jobs

We are always looking for creative minds. Feel free to mail spontaneous applications to work@lobbydesign.se

Internship

We love to have talented interns messing around in the studio. Send your portfolio to internship@lobbydesign.se

Designa Butik | Erfarna inredningsdesigners | Lobby Design

Meet the team

Emma Tajiou

CEO/Founder

emma@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134411 

Maria Ottosson

Creative Director/Founder

maria@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134413 

Madeleine Engelbrecht

Project manager

madeleine@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134417 

Hanne Carelius

Senior Designer

hanne@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134418 

Marcus Jansson

Web developer

marcus@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134414 

Mimmi Ericsson

Designer

mimmi@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134416 

Filip Callas

Designer

filip@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134412 

Jakob Jerremalm

Designer

jakob@lobbydesign.se
+46 (0)8-12134415